JAK DOBRAĆ OKULARY DO KSZTAŁTU TWARZY?

Na moim blogu możesz znaleźć porady dotyczące doboru odpowiednich fasonów do typu sylwetki czy wskazówki na temat łączenia kolorów. Czas więc na to, by podpowiedzieć Ci, jak dobrać oprawy okularowe do kształtu twarzy, tak byś potrafiła dobrać okulary słoneczne jak również te optyczne czy ochronne do komputera. Partnerem tego wpisu jest marka SUNBEAMS i to jej oprawami posłużę się, by wyjaśnić Ci zasady, którymi warto się kierować. Możesz przeczytać poniższy tekst lub OBEJRZEĆ JEGO WERSJĘ WIDEO TUTAJ

PODZIAŁ NA DAMSKIE I MĘSKIE

Zanim przejdziemy do omówienia kształtów twarzy i przykładowych opraw, chciałabym zacząć od wyjaśnienia kilku kwestii.

Po pierwsze. W moim poradniku znajdziesz omówienie kształtów twarzy i posłużę się tu czterema typami, by nie komplikować Ci tego zagadnienia. Dokładnie tak samo jak w moich filmach o doborze ubrań do typu sylwetki, tak i tu chcę zastrzec, że zasady te nie mają być dla Ciebie ostatecznie kwestią decydującą o wyborze najlepszych oprawek. Bywa tak, że jakiś fason oprawy, kolor i jej charakter będzie dla Ciebie świetny, bo będzie wyrażał Twoją osobowość na co dzień czy markę osobistą w pracy, pomimo że nie znalazł się w moim poradniku w kategorii przeznaczonej dla Twojego kształtu twarzy. Wypróbuj go i zdecyduj sama, bo być może złamanie zasad proporcji okaże się lepsze. Pamiętaj, że jestem tu od tego, by powiedzieć Ci jaki kształt warto wypróbować, ale jeśli wpadnie Ci w oko inny, też próbuj! Jestem ostatnią osobą, która powie Ci, że coś musisz lub że czegoś Ci nie wolno.

Po drugie. Dziś coraz śmielej odchodzimy od sztywnego podziału na rzeczy męskie i damskie. Kobiety, które lubią luźne i oversizowe rzeczy niejednokrotnie wybierają swetry czy bluzy z działów męskich, zatem i tu namawiam Cię do sprawdzania po prostu okularów, które Ci się podobają bez pytania czy to męskie czy damskie. Oprócz czasem wybitnie charakterystycznych kolorów czy kształtów, jest też wiele takich, które śmiało mogłyby nosić obie grupy. Poza tym w historii mody znamy modele okularów, które były modelami typu unisex i tu przykładem mogą być Wayfarer marki Ray-Ban czy noszone już teraz przez wszystkich, lenonki czy aviatory. Dlatego też mój poradnik opierać będę po prostu o kształty twarzy i pokażę je na różnych przykładach bez sztywnego podziału.

I ostatnia sprawa, w przykładach znajdziesz okulary i słoneczne, i z filtrem światła niebieskiego, które są idealne dla osób, które spędzają długie godziny przed ekranami urządzeń mobilnych i komputerów. Potraktuj je wymiennie, jako całość, bo w samym kształcie oprawy nie ma to znaczenia.

JAK OKREŚLIĆ KSZTAŁT TWARZY

Słowo wstępne za nami, zatem przejdźmy do omówienia kształtów twarzy.

Podziałów na kształty twarzy jest wiele i tak samo jak w przypadku typów sylwetek, wiele z nich z całą pewnością ma swoje uzasadnienie. Ja jednak lubię upraszczać pewne kwestie, by łatwiej było Ci poruszać się w temacie stylizacji, dlatego pokażę Ci dziś cztery kształty twarzy, na których pracuję. Zacznij od tego, by związać włosy lub jak najbardziej odsłonić twarz, a następnie poszukaj trzech punktów: skroni, kości policzkowych i żuchwy, i sprawdź który z nich jest najbardziej wysunięty na boki. Być może są wobec siebie równiej szerokości, a może któryś z nich jest szerszy od pozostałych. Spróbuj to wyłapać. Następnie zaobserwuj, czy Twoja żuchwa jest mocno zarysowana, gdy patrzysz na nią z przodu czy raczej ma linię łagodną. I na koniec, sprawdź czy Twoja twarz jest wyraźnie wyższa niż szersza czy jednak gdybyś miała porównać te długości, to różnica nie byłaby zbyt duża. Mając te trzy informacje będziesz w stanie określić swój kształt.

CZTERY TYPY KSZTAŁTÓW TWARZY

Zacznijmy od kształtu kwadratowego. To kształt któremu brakuje wyraźnie szerszego punktu, to znaczy, że skronie, kości policzkowe i żuchwa są wobec siebie dość równe, a charakterystyczną cechą jest również mocno zarysowana żuchwa. Być może Twoja twarz nie będzie dokładnie w kształcie kwadratu, być może będzie podłużna i przypominać Ci będzie bardziej prostokąt. To już nieduża różnica i dlatego nie staram się tego rozdzielać, bo oba kształty są podobne w kwestii szerokości i kształtu żuchwy. 

Najlepszym rozwiązaniem dla tego kształtu twarzy będą oprawki zaokrąglone, by złagodzić mocne rysy. Warto też wybrać kształty, które będą wychodzić choć odrobinę poza kontur twarzy, by zbudować lekkie zaokrąglenie. Świetne będą też delikatne, niezbyt grube ramy, by nadać twarzy lekkości. Wypróbuj zatem modele Rosaline i Shadowline, których kształt ma lekkie zaokrąglenie i wychodzi poza ramę twarzy, mocno zaokrąglone Sunbeams Aviator oraz Bluecat, Bluecat Rose i Shadow, których kształt to klasyczne kocie oko.

Kolejny kształt twarzy, który chciałabym omówić, to twarz odwróconego trójkąta zwana też czasem kształtem serca. Tu podobnie, jak w kształcie kwadratowym, rysy są dość wyraźne, warto więc złagodzić rysy zaokrąglonymi oprawami. Czoło jest zauważalnie szersze od brody, dlatego nie polecam opraw z prostą poziomą linią od skroni do skroni, by nie spotęgować tego wrażenia. Dobrze sprawdzą się też formy, których dolna linia opada dość nisko, dzięki czemu „ciężar” twarzy zostaje przeniesiony na dolną jej część.

Tu mogę Ci polecić modele Rosaline i Shadowline, bo są zaokrąglone i mają właśnie obniżony kształt. Podobnie obniżony kształt mają też modele Moonligh Black, Rio Silver i Rio Black, choć wszystkie trzy są znacznie większe, wręcz oversizowe. Ich górna linia jest lekko zaokrąglona, więc nie poszerzy czoła. Bardzo dobrze w tej kwestii będą działać też Bluecat, Bluecat Rose i Bluecat Shadow. Kocie oko nadaje miękkości właśnie górnej linii twarzy.

Teraz twarz okrągła. Tu czoło jest podobnej szerokości co żuchwa, za to kości policzkowe są od nich szersze. Dla tego typu twarzy, na zasadzie kontrastu, najlepsze będą ostrzejsze formy, kwadratowe i prostokątne, nawet wysunięte poza linię twarzy. Warto uważać na to, by oprawy nie były zbyt duże u dołu, to znaczy nie opadały na policzki. Przy tym kształcie twarzy nie rzadko policzki bywają uwydatnione i oprawa mogłaby się wtedy na nich opierać, a wręcz nawet w nie wbijać. 

Najlepszym modelem będzie więc Venice. Jest niewysoki, podłużny i to jest dokładnie to, czego potrzebuje ten typ twarzy. Równie dobre będą też kwadratowo-prostokątne Sunbeams Blue i Red oraz Bleu i Ozon. Myślę, że warto będzie spróbować też Rosaline i Shadowline, bo ich kształt nie jest perfekcyjnie okrągły i może też się sprawdzić.

Ostatni kształt to twarz owalna. Jeśli jesteś tym typem, to Twoja twarz ma równie miękką linię co twarz okrągła, jednak owalna jest bardziej pociągła, to znaczy wysokość jest większa od szerokości. Wiele opraw będzie zdobiło ten typ twarzy, bo jest on bardzo proporcjonalny, zatem i kwadratowe i zaokrąglone kształty warto sprawdzić. Nikt tak dobrze nie wygląda też w oprawach oversizowych, jak właśnie twarz owalna. Być może jedyną rzeczą, na którą warto być ostrożnym jest szerokość. Zbyt szerokie oprawy mogą zaburzyć proporcjonalność twarzy. 

Wypróbuj model Bleu i Ozon oraz Sunbeams Blue i Red, bo każdy z nich ma kształt zbliżony do kwadratu. Podłużny kształt, prostokątny Venice to też dobry wybór, jeśli Twoja twarz nie okaże się dla nich zbyt wąska. Modele Moonlight Black oraz Rio Black i Rio Silver to również dobry pomysł, bo ich wyraziste i oversizowe kształty obronisz jak nikt inny.

ROZMIAR I KOLORYSTYKA OKULARÓW

Skoro mamy omówione wszystkie kształty, to teraz jeszcze kilka dodatkowych wskazówek, które pozwolą Ci upewnić się, że dany model jest dla Ciebie. 

Generalną zasadą dotyczącą rozmiaru jest to, by zauszniki nie dotykały mocno skroni. O dobrym dopasowaniu mówimy, gdy delikatnie leżą na skroni lub odrobinę od nich odstają. Mówi się też, by w kwestii rozmiaru zwracać uwagę też na dwie inne rzeczy. Pierwsza, by źrenice znajdowały się centralnie w środku soczewek i druga, by górna część oprawki nie nachodziła na brwi. Nie powiem, żebym nie zgadzała się z tymi dwiema zasadami, jednak nie uważam, by należało się trzymać ich kurczowo. Sądzę, że właśnie złamanie tych zasad może nadać spojrzeniu bardzo niebanalny charakter. Mamy na rynku coraz więcej oryginalnych opraw oversizowych i przy nich zasada brwi nie ma moim zdaniem sensu. Albo przypomnij sobie Johna Lennona i jego małe, okrągłe okulary, w których jego źrenice nie znajdowały się w środku soczewek. Właśnie to nadało mu unikatowego stylu, który pamiętamy przez kolejne lata. Nie daj sobie wmówić, że czegoś Ci nie wolno, to Ty decydujesz!

Jeśli zastanawiasz się, jaki kolor oprawek wybrać, postaw na zbliżone do kolorów, w których na co dzień czujesz się dobrze. Nosisz mocne i kontrastowe kolory? Szukaj oprawek w czerni, krwistej czerwieni czy w innych mocnych i nasyconych kolorach, a jeśli wolisz kolory spokojniejsze, wybieraj przytłumione odcienie oraz półprzezroczyste oprawki, których odcień nie będzie się wydawał tak intensywny. Jeśli na co dzień dobrze wyglądasz w jasnych odcieniach lepiej będzie wybrać jasne lub metalowe oprawy, a dla typów ciemnych czernie, grafity i czekoladowe brązy będą w sam raz. 

Myśl o okularach jako elemencie nie tylko korekty czy ochrony wzroku, ale jako bardzo stylowym dodatku. Niech Twoje okulary mówią coś o Tobie. Jeśli lubisz ciekawy styl, nie boisz się niebanalnych dodatków, to Twoje okulary też nie powinny być zbyt skromne i warto pomyśleć o ciekawym kolorze czy formie. A jeśli nie lubisz wyróżniać się z tłumu, postaw na klasykę, która spokojnie dopełni Twój wizerunek. Jeśli mnie znasz, to wiesz, że nie namawiam Cię do zbyt dużej ilości zakupów, ale posiadanie kilku opraw w zależności od stylizacji na pewno nie będzie przesadą. 

Jeśli wolałabyś poradzić się mnie osobiście w kwestii opraw okularowych, odpowiednich fasonów czy kolorów, chętnie pomogę Ci w ramach spotkania online MOJE IDEALNE KOLORY I FASONY

Wpis powstał w ramach współpracy z marką SUNBEAMS, której oprawy znajdziesz W SKLEPIE INTERNETOWYM MARKI  Przy zakupach skorzystaj z kodu, który daje 40% rabatu PROMO40. Zerknij też na mój krótki filmik o tym, jak wygląda funkcja magic mirror, która jest wirtualną przymierzalnią i pozwala „przymierzyć” oprawki online. FILMIK ZNAJDZIESZ TUTAJ 

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Powiązane posty:

Krąg Kobiecego Stylu

23.05 ruszam z 6-tygodniowym programem Krąg Kobiecego Stylu.