a

Podziałów na typy sylwetek jest sporo, wielu stylistów tworzy swoje własne podziały, jednak ja mam poczucie, że jeden z najbardziej podstawowych i niepokomplikowanych podziałów nie ma sobie równych. Przedstawiam Tobie podział na 5 typów, a poniżej (lub w filmie jeśli wolisz posłuchać) znajdziesz informacje o ogólnych założeniach związanych z tym, jak kształtować każdą z sylwetek, by wyglądała najkorzystniej.

a

Sylwetki

Punktem wyjścia do tego podziału jest znalezienie proporcji między szerokością ramion, a szerokością bioder. Stań przed lustrem w bieliźnie lub przylegającym ubraniu i spróbuj znaleźć tę proporcję. Sprawdź czy te części są u Ciebie równe czy wahają się w którąś ze stron. Jeśli masz kłopot z dostrzeżeniem tego, wykorzystaj miarkę krawiecką i zmierz obwody w najszerszych miejscach ramion i bioder. O różnicy będziemy mówić powyżej 3 cm. Dla przykładu, jeśli masz np. więcej o 5 cm w ramionach niż biodrach tzn. że jesteś sylwetką  V.

Sprawdź również czy występuje u Ciebie wcięcie w talii. Podobnie jak z szerokościami ramion i bioder, możesz talię dostrzec po prostu przyglądając się sylwetce przed lustrem lub zmierzyć jej szerokość miarką. I jeśli różnica między węższą częścią (czy to ramionami czy biodrami), a talią wynosi powyżej 3 cm, tzn. że masz wcięcie w talii. Mała uwaga, talię mierz nie jak to się zwykło przyjmować na wysokości pępka, tylko w najwęższym miejscu, co czasem może oznaczać obszar powyżej pępka.  

a

Sylwetka A

Jeśli masz szersze biodra od ramion tzn. że jesteś sylwetką A i naszym celem będzie wyrównanie u Ciebie proporcji, by ramiona i biodra wydawały się równe. Co więc musimy zrobić? Poszerzyć optycznie ramiona. Wykorzystywać będziemy do tego zaszewki, bufki, zdobienia na wysokości ramion, wybierać będziemy łódkowe dekolty, poprzeczne paski oraz wyrazistą biżuterię w górnej części sylwetki.

a

Sylwetka V

Jeśli masz szersze ramiona od bioder tzn. że jesteś sylwetką V i celem będzie zniwelowanie szerokości ramion, a dodanie objętości na wysokości bioder. Do tego wykorzystywać będziemy zaszewki na wysokości bioder, odstające w tej wysokości kieszenie, fasony bombkowe i tiulowe w dole, a także wyraziste dodatki typu bransolety czy paski.

a

Sylwetka H

W przypadku sylwetki, która ma równe ramiona i biodra, a wcięcie w talii nie jest zbyt wyraźne, mówimy o sylwetce H. Celem tutaj będzie zbudowanie krągłości, uwypuklenie ramion i bioder, tak by powstało wrażenie wcięcia w talii. Będziemy to robić tak jak w przypadku sylwetki A zdobieniami, objętością na wysokości ramion oraz jednocześnie, tak jak w przypadku sylwetki V, zdobieniami i objętością na wysokości bioder. Podkreślanie talii będzie dodatkowym atutem.

a

Sylwetka X

Kolejna sylwetka podobnie jak sylwetka H, ma równie ramiona i biodra jednak różnią się tym, że tu wcięcie w talii jest bardzo wyraźne i nie trzeba go tworzyć. Ono już tam jest. Podobnie jak w przypadku sylwetki H możemy korzystać z rzeczy polecanych sylwetkom A i V, jednak z ważnym zastrzeżeniem. Ta sylwetka nie wymaga żadnych korekt, więc łatwo przez nieuwagę zaburzyć proporcje, jeśli za bardzo skupimy się na ramionach lub za bardzo na biodrach.  Priorytetem w tej sylwetce będzie talia. Nie wolno stracić jej z oczu. Musi być zawsze, bo jej zakrycie będzie jeszcze bardziej ryzykowne dla sylwetki niż ewentualne zaburzenie proporcji.

a

Sylwetka O

Ostatnią sylwetką jest sylwetka O, która wymyka się nieco myśleniu o proporcjach jak to było w przypadku poprzednich sylwetek. U niej często ramiona są szersze niż biodra, ale nie jest to też reguła. Jedno co jest w niej zawsze, to niemały biust, brak wcięcia w talii (lub wystający brzuszek) i fenomenalne nogi. Zatem tu celem będzie podkreślenie biustu i nóg oraz odwrócenie uwagi od talii. Świetnie działać będą głębokie dekolty, bluzki i sukienki kopertowe, fasony podkreślające nogi jak np. wąskie nogawki czy niezbyt długie sukienki oraz wyraziste buty.

a

Jak podkreślić atuty

Chciałabym, żebyś już teraz zapamiętała jedną ogólną zasadę. Szukamy w sylwetce miejsc, które chcemy podkreślać i te, od których chcemy odwrócić uwagę. Zatem budujemy, podkreślamy i skupiamy uwagę jasnym kolorem, wzorami i błyszczącymi tkaninami czy zdobieniami. Za to odwracamy uwagę i niwelujemy konkretne partie wybierając ciemniejsze kolory, niezbyt wyraziste wzory lub ich brak oraz matowe tkaniny i oszczędność w zdobieniach. Dla przykładu, jeśli masz mniejsze ramiona od bioder i chcesz na ramionach skupić uwagę, wybierzesz jaśniejsze bluzki od dołów, wzory zakładać będziesz w górnej części sylwetki i tam też pojawiać się będzie u Ciebie biżuteria i zdobienia.

a

To Ty decydujesz

I najważniejsze na koniec! Cokolwiek usłyszysz ode mnie na temat odpowiednich fasonów, pamiętaj! To wiedza oparta na zasadach stylizacyjnych, jednak ja nigdy nie powiem Ci, że coś MUSISZ. Te rady warto wdrożyć, jeśli chcesz wyrównać proporcje i zgodnie z zasadami podkreślić atuty swojej sylwetki. Jednak może być tak, że ktoś woli podkreślić swoją osobowość czy zawód określonymi rzeczami, fasonami, połączeniami i nie koniecznie działać one będą idealnie na proporcje. TO TEŻ JEST OK! To do Ciebie należy wybór czy chcesz kształtować swoją sylwetkę zgodnie z zasadami czy wolisz te zasady co nie co łamać 😊 Ja mówię Ci jak co działa, a Ty decydujesz.

a

Ilustracje: Magda Lechwar

a

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Powiązane posty:

Krąg Kobiecego Stylu

23.05 ruszam z 6-tygodniowym programem Krąg Kobiecego Stylu.