JAK WYKREOWAĆ SWÓJ STYL

Jedno z najczęstszych pytań, które słyszę od swoich klientów oraz ze strony mediów to, oprócz tego co jest w trendach na dany sezon, pytają jak wykreować własny styl. Każdy z nas chciałby go mieć, jednak nie każdy jest na tyle odważny, by go wprowadzić w życie. Co zatem zrobić, by w naszym ubiorze pojawiła się nutka naszych osobistych preferencji?

Na bazie doświadczeń z moimi klientami stworzyłam metodę, której przejście pozwala dobrze przemyśleć własne preferencje i wprowadzić w życie pozytywne zmiany wizerunkowe. Oto po kolei każdy z 7 kroków do znalezienia własnego stylu.

JAK WYKREOWAĆ SWÓJ STYL

1. Odpowiedz na pytanie

Zanim zrobisz cokolwiek, zadaj sobie pytanie „Jak chcę być widziana/widziany?”. Wiem, że odpowiedź nie jest łatwa, ale bez tego wstępu każdy kolejny krok będzie bezcelowy. Zastanów się więc, jakie chcesz robić wrażenie na swoim otoczeniu (prywatnie, służbowo), co powinni pomyśleć, gdy Cię widzą i jaki komunikat chcesz do nich wysyłać. Jesteś wesoła, kreatywna, zdystansowana, profesjonalna, otwarta, spokojna, cicha…? Wymień różne cechy, które są dla Ciebie istotne, możesz wypisać je na kartce, ponieważ wokół nich będziesz budować swój wizerunek. Następnie przemyśl, co Twoim zdaniem nosi osoba o takich a nie innych cechach. Co ma na sobie osoba pewna siebie, osoba spokojna, osoba kreatywna? Wyobraź sobie kogoś takiego i wymień jakie fasony, jakie kolory i jaki styl pasuje do takiego rodzaju osobowości. Polecam przez chwilę nie myśleć o tych cechach kontekście siebie, ponieważ bywa, że wówczas się ograniczamy. Puść wodze fantazji myśląc o hipotetycznej osobie o takim właśnie charakterze.

2. Poznaj zasady

Poszukaj informacji na temat odpowiednich fasonów dla Twojej sylwetki oraz kolorów dla Twojego typu kolorystycznego. Możesz to zrobić na warsztatach stylizacji, na osobistym spotkaniu ze stylistką lub po prostu czytając i szperając np. w sieci. To będzie dla Ciebie baza, zbiór zasad, które będą ubierały Cię po prostu ładnie. Twoja figura będzie miała wyrównane proporcje, a cera będzie wyglądać świeżo.

3. Znajdź kompromis między zasadami a wyrażeniem siebie

Znając odpowiedzi na pierwsze dwie kwestie, teraz zastanów się czy bliższe jest Tobie podejście klasyczne zgodne z zasadami poznanymi w kroku drugim czy jednak w kroku pierwszym wymieniłaś cechy, których odzwierciedlenie będzie wymagało złamania tamtych zasad. Dla przykładu, kobieta o sylwetce, w której biodra są szersze od ramion dobrze będzie wyglądać w ołówkowych spódnicach, by tej części ciała nie powiększyć. Jednocześnie jej typ kolorystyczny jasnego lata podpowiada kolory pastelowe o lekko chłodnych odcieniach. Jednak cechami charakteru, które są dla niej ważne jest bycie lekko ekscentryczną na co dzień i jako architekt wnętrz potrzebuje podkreślić swoją kreatywność. Zatem zasady opisane wcześniej będzie z przyjemnością łamać. Nie przejmie się tym, że jej ukochana krwistoczerwona szminka powoduje lekkie szarzenie skóry oraz mocno rozkloszowane spódnice jeszcze bardziej zachwieją jej proporcje. Ważniejsze są dla niej cechy charakteru, niż trzymanie się zasad. Teraz Ty pomyśl co wolisz. Pamiętaj, nie ma złych odpowiedzi, musisz znaleźć własną.

4. Znajdź swój wyróżnik

Dodatkową rzeczą, która będzie podkreślała wybrany przez Ciebie kompromis pomiędzy klasycznym podejściem do zasad a ich umiejętnym łamaniem, jest wyróżnik. To element, który będzie powodował, że staniesz się charakterystyczna. Magda Gessler i jej burza loków, Monika Brodka ze swoim absolutnie unikatowym sposobem łączenia wzorów i kolorów, Justyna Steczkowska zawsze na wysokich obcasach, premier Beata Szydło i jej broszki to tylko kilka przykładów tego, że można wybrać pewien element i nosić go ciągle i na wiele sposobów tak, by w końcu stał się naszą wizytówką. Co zawsze lubisz mieć na sobie? Bez czego czujesz się „naga”? Znajdź to i nie rozstawaj się z tym.

5. Uporządkuj garderobę

Kolejnym krokiem jest uporządkowanie szafy, by nastał w niej ład i porządek. Więcej na ten temat przeczytasz w innym moim wpisie, ale pamiętaj, by porządkując garderobę ciągle myśleć o wizerunku, których chcesz tworzyć, o ważnych dla siebie cechach i zasadach, które chcesz wprowadzić lub może łamać.

6. Zrób konsekwentne zakupy

Zaraz po uporządkowaniu szafy lub trochę później możesz wybrać się na zakupy. Ale i tu bądź konsekwentna. Jeśli pozwolisz sobie na nie do końca przemyślane zachcianki, będziesz oddalać się od wyznaczonego celu. Szkoda Twojej pracy. Więcej o błędach zakupowych możesz przeczytać tutaj.

7. Potraktuj pracę nad wizerunkiem jako długofalowy plan

Ostatnim krokiem jest uświadomienie sobie, że praca nad wizerunkiem nie musi być wykonana z dnia na dzień. Nie twórz presji, daj sobie czas, przyglądaj się swoim wyborom, wsłuchuj się w to, co czujesz zakładając kolejne rzeczy i myśl na ile odzwierciedlają one Twój zaplanowany wizerunek. Dzięki poszukiwaniom i eksperymentowaniu dowiesz się o sobie więcej i znajdziesz to, co będzie z Tobą spójne.

Trzymam za Ciebie mocno kciuki! Jeśli zechcesz podzielić się ze mną przemyśleniami lub efektami pracy, napisz do mnie tu w komentarzu lub bezpośrednio mailem lub na facebooku. Z ogromną przyjemnością obejrzę efekty.

Basia Józefiak - Stylista Poznań

Może zainteresuje Cię jeszcze:

5 wymówek, których używasz w stosunku do ubrań domowych

Jak dobrać torebkę do butów

Moja historia od zakupoholiczki do minimalistki