JAK SPRAWDZIĆ, BY NOSZENIE OBCASÓW BYŁO WYGODNE

Dawno temu na facebooku pisałam kilka rad dotyczących noszenia butów na obcasach. Temat ten wciąż przewija się w mojej pracy, dlatego postanowiłam do niego wrócić. Często słyszę od klientek „Chciałabym nosić częściej obcasy, ale są niewygodne, więc na co dzień je sobie odpuszczam” lub „Podoba mi się widok kobiety na obcasach, ale sama zupełnie nie potrafię ich nosić”. Bez względu na to, czy dopiero chcesz się nauczyć chodzenia na obcasach, czy nosisz je, ale wciąż nie czujesz w nich pełnego komfortu, ten tekst jest dla Ciebie.

JAK SPRAWDZIĆ, BY NOSZENIE OBCASÓW BYŁO WYGODNE

Wybierz buty dobrej jakości

Jeśli chcesz się nauczyć nosić częściej buty na obcasach lub w ogóle wprowadzić ten element do swojego wizerunku, kup buty które będą dobrej jakości. Podaruj sobie sztuczne skóry i tworzywa, postaw na buty zrobione ze skóry na zewnątrz, ale też od wewnętrznej strony. Stopa będzie miała znacznie lepszy komfort już na starcie.

Naukę chodzenia na obcasach rozpoczynaj stopniowo

Jeśli obcasy nosiłaś dotychczas tylko okazyjnie, a chciałabyś nosić je znaczeni częściej, przyzwyczajaj się do tego stopniowo. Zacznij od butów na koturnie. To jeden z najwygodniejszych modeli na podwyższeniu, który pozwala zachować równowagę i wygodę znacznie dłużej od standardowych szpilek. Potem wypróbuj buty na obcasie, ale niezbyt wysokim. Kolejnym krokiem może być wyższy obcas na słupku, a na końcu dopiero szpilka. Dzięki temu bez pośpiechu oswoisz się z kolejnymi stopniami trudności. Jeśli marzą Ci się znacznie wyższe obcasy, wypróbuj również buty z platformą w przedniej części buta. Dzięki temu zyskasz dodatkowe centymetry wzrostu, a różnica między wysokością obcasa a oparciem stopy nie będzie aż tak znacząca.

Używaj wkładek żelowych

Śródstopie to miejsce, które przy dłuższym chodzeniu na obcasach narażone jest najczęściej na otarcia, pieczenie i ból. Mam na to bardzo proste rozwiązanie, które potrafi wydłużyć czas noszenia butów nawet o ładnych kilka godzin. Każda para moich butów na obcasie wyposażona jest w żelową wkładkę, którą wklejam na stałe na wysokości właśnie śródstopia. Oczywiście nie twierdzę, że już na samym początku z wkładkami wytrzymasz cały dzień, ale przyzwyczajając stopy do obcasów i potem będąc już ich stałą użytkowniczką znacznie poprawisz sobie nimi komfort.

Zmieniaj codziennie buty

Jednego dnia warto nosić buty na obcasie, drugiego na płaskiej podeszwie i tak na zmianę. Szczególnie w początkowy okresie warto przyzwyczajać się do obcasów w ten właśnie sposób, ponieważ zachowując odstępy dasz nogom odpocząć, a zachowując regularność oswoisz je z nowym sposobem chodzenia. I bardzo ważna rzecz! Nigdy nie zakładaj nowych butów na większe wyjście. Daj sobie czas na przyzwyczajenie się do nowego fasonu, nosząc je chociaż kilka razy zanim nastąpi ważne wydarzenie.

Dbaj o postawę i sposób chodzenia na obcasach

Jeśli widziałaś kiedyś dziewczynę, która chodziła na obcasach dość pokracznie, to z dużym prawdopodobieństwem mogę powiedzieć, że stawiała nieprawidłowo stopy. Powinnyśmy stawiać je od pięty do palców. Stąpanie całą powierzchnią na raz czy od palców do pięty wygląda karykaturalnie!  Zwróć też uwagę na to, by swobodnie zginać kolana, a sylwetkę mieć naturalnie wyprostowaną (nie wyginaj się ani do tyłu, ani do przodu). Na początku lepiej też robić mniejsze kroki zwracając uwagę, by stopy były stawiane jedna za drugą – to bardzo kobiecy sposób chodzenia.

Nie możesz oczekiwać, że po kilku razach Twoje stopy oswoją się z wysokimi butami, dlatego wprowadzając powyższe zasady, nie zniechęcaj się. Buty na obcasach zawsze będą mniej wygodne niż trampki, ale z własnego doświadczenia wiem, że wprawa potrafi czynić cuda. I jeśli znajdziesz swoje ulubione buty, będziesz nosić je całkiem często. Nie twierdzę, że codziennie, ale zapewne częściej i z większą satysfakcją niż obecnie.

Basia Józefiak - Stylista Poznań

Może zainteresuje Cię również:

Jak dobrać torebkę do butów

5 wymówek, których używasz w stosunku do ubrań domowych

5 rzeczy, w które warto zainwestować więcej