JAK DOBRAĆ TOREBKĘ DO FIGURY I OSOBOWOŚCI ORAZ JAK O NIĄ DBAĆ

Marilyn Monroe śpiewała, że najlepszymi przyjaciółmi kobiety są diamenty. Nie zaprzeczam, choć na ten luksus nie każda z nas może sobie pozwolić. Co więc jest innym najlepszym przyjacielem kobiety, na który stać każdą z nas? Torebka! Występuje w milionach rodzajów, wielkości i stylów, zatem którą wybrać, by była dla Ciebie najodpowiedniejsza? Odpowiedź znajdziesz w dzisiejszym tekście.

JAK DOBRAĆ TOREBKĘ DO FIGURY I OSOBOWOŚCI ORAZ JAK O NIĄ DBAĆ

1. Jak dobrać wielkość torebki do figury

Pierwszą podstawową rzeczą, która należy przemyśleć kupując torebkę jest jej wielkość. Mam pełną świadomość, że torebka kobiety często musi pomieścić całe jej życie, jednak nie można zapominać, że wypchana po brzegi wygląda mało estetycznie i zamiast torebkę, zaczyna przypominać wypchany plecak. O tym więcej za chwilę, ale na razie dwa słowa o doborze wielkości torebki do figury. Po pierwsze wielkość powinna być skorelowana z wielkością naszej sylwetki. Jeśli jesteśmy szczupłe i drobne, warto wybrać mniejsze i średnie modele. Jeśli nasza figura jest średnich rozmiarów, stawiamy przede wszystkim na średniej wielkości torebki, jednak w tym przypadku możemy sobie pozwolić na więcej, czyli czasem można wybrać też większe lub mniejsze fasony. Natomiast jeśli nasz rozmiar należy do większych, warto wybrać trochę większy model torebki. Wbrew pozorom przy dużej sylwetce mała torebka czy przy małej sylwetce duża torebka nie dodają ani nie odejmują optycznie gabarytów, a raczej tworzą niepożądany kontrast. Jesteś drobna? Duża torebka Cię przytłoczy. Masz większy rozmiar? Mała torebka spowoduje, że wydasz się przy niej jeszcze większa. Jeśli jesteś wysoka możesz pozwolić sobie na dłuższe fasony i dłuższe paski, a jeśli jesteś raczej niska, pamiętaj, że zbyt długie paski i nisko wisząca torebka może sprawić wrażenie, że pożyczyłaś ją od starszej siostry. Wybieraj zatem krótsze i bardziej filigranowe fasony.

2. Dobieranie torebki do butów

Od dawna mówi się o tym, że torebka nie powinna być idealnie dobrana do butów, jednak jeszcze nie wszystkie panie są tego świadome. Zapamiętaj więc, że zasada identycznego doboru torebki do butów jest już przeżytkiem, a więcej informacji oraz sporo przykładów jak zrobić to umiejętnie znajdziesz w innym moim wpisie, na temat właśnie doboru torebki do butów.

3. Torebka przyciąga uwagę, wykorzystaj to

Dodatki mają fantastyczną cechę przyciągania uwagi. Mówię fantastyczną, ponieważ znajomość kilku zasad i ich umiejętne zastosowanie potrafi świetnie działać na naszą sylwetkę. Skoro dodatki przyciągają uwagę, powinnyśmy nosić je tam, gdzie w naszej sylwetce znajdują się atuty. W przypadku torebki oznacza to, że jeśli masz piękny biust, piękny dekolt czy wąskie w stosunku do bioder ramiona, warto wybrać torebkę na krótkim pasku lub kopertówkę, które noszone będą na wysokości biustu i dzięki temu przyciągną uwagę do górnej części Twojej sylwetki. Jeśli chcesz podkreślić lub zaznaczyć talię, wybierze torebkę, która będzie wisiała właśnie na tej wysokości, co ponownie przyciągnie uwagę do tego miejsca, a wręcz je zaznaczy. Jeśli Twoim atutem są nogi, to już jak się zapewne domyślasz, warto nosić torebkę w dłoni (na dłuższym pasku lub z rączkami) tak, by wisiała na wysokości nóg. Myśląc odwrotnie, jeśli masz szerokie ramiona lub szerokie biodra i nie chcesz dodawać sobie objętości w tych miejscach, unikaj w tym miejscu torebki. Proste!

JAK DOBRAĆ TOREBKĘ DO FIGURY I OSOBOWOŚCI ORAZ JAK O NIĄ DBAĆ

4. Torebka wyraża Twój styl

Na ten temat mogłabym pewnie napisać osobny długi tekst, jednak teraz zapamiętaj, że torebka powinna być odzwierciedleniem Twojej osobowości. Nie taktuj jej tylko i wyłącznie użytkowo. Oczywiście jej funkcjonalność powinna być priorytetem, jednak to jaki będzie mieć styl, powinno być dla Ciebie nie mniej ważne. Zwróć na to uwagę szczególnie wtedy, gdy nie masz potrzeby czy odwagi, by skupiać uwagę strojem. Wówczas torebka jest idealnym elementem, który pokaże jaka jesteś w sposób dla Ciebie bezpieczny, bez rzucania się w oczy. Lubisz minimalizm? Niech Twoja torebka będzie wysmakowana, może w charakterystycznym, oryginalnym kształcie. Jesteś bardzo optymistycznie nastawioną do życia osobą, może nawet trochę szaloną? Niech Twoja torebka będzie uszyta z kolorowej czy wzorzystej tkaniny lub barwiona w niebanalny sposób. A może jesteś osobą, której klasyka i tradycjonalizm są najbliższe? Wybierz klasyczny, prosty fason oraz wysokiej jakości materiał czy skórę, która przetrwa u Twego boku lata. Charakter torebki mówi o Tobie bardzo dużo!

5. Dbaj o torebkę

Jeśli wybierzesz model, który spełni wszystkie powyższe warunki, ma szanse stać się Twoim absolutnie ulubionym. Jak zapewne wiesz, nie jestem zwolenniczką posiadania ogromnej ilości rzeczy i torebki nie są wyjątkiem. Wolę kilka idealnie dopasowanych modeli niż cały zbiór różnych, z których jak wiem z doświadczenia, spora część najczęściej leży nieużywana. Jeśli więc znajdziesz 1-2 ukochane modele, dbaj o nie. Częste ich noszenie i stawianie w różnych miejscach może powodować zabrudzenia oraz wycieranie dołu czy boków. Zatem raz na jakiś czas przyjrzyj się swojej torebce, zastanów się czy nie warto już ją wyprać, odświeżyć skórę specjalnym preparatem, a jeśli coś wymaga naprawy, nie zwlekaj z tym, zanim popsuje się całkowicie. Jak wspomniałam na początku, wypchana torebka nie wygląda ładnie. Rób więc w nich porządek, by uniknąć przeładowania, bo to nadwyręża rączki/paski oraz wypycha tkaninę czy deformuje skórę. Efektem tego będzie szybsze niszczenie torebki, a tego na pewno nie chcesz, prawda? Widziałaś pewnie nie raz mężczyznę z wypchaną kieszenią spodni, w której miał portfel, klucze i telefon. Wiesz, że nie wygląda to ładnie, wyciera spodnie i je zniekształca. Nie popełniaj tego samego błędu z ukochaną torebką, bo nie da rady długo Ci służyć.

Basia Józefiak - Stylista Poznań

Może zainteresuje Cię również:

7 rzeczy, których musisz się pozbyć z szafy natychmiast

Jedna rzecz na kilka sposobów… czerwona sukienka

5 rzeczy, w które warto zainwestować więcej