6 RZECZY, O KTÓRYCH TRZEBA PAMIĘTAĆ PO ZAKUPACH

Wracasz do domu z nową rzeczą, przymierzasz jeszcze raz i cieszysz się jak dziecko, że upolowałaś takie cudo. No dobrze, jeśli jesteś mężczyzną, zapewne jesteś po prostu zadowolony z nowego zakupu. Odcinasz metki i układasz w szafie, by czekało na odpowiednią chwilę. Zapominasz jednak, że część rzeczy, oprócz odcięcia metek, wymaga jeszcze kilku drobnych zabiegów. Oto one:

Szwy

1. Rozetnij szwy

W płaszczach, marynarkach czy sukienkach często pojawiają się zewnętrzne szwy. Najczęściej jest to pojedyncze szycie ułożone na krzyż, które po zakupie należy przeciąć. Dzięki temu plisy będą pracować w trakcie chodzenia, a cięcia w marynarkach czy płaszczach dadzą swobodę ruchu.

2. Rozpruj kieszenie

W marynarkach czy kamizelkach dość często kieszenie bywają zaszyte. Dotyczy to zarówno tych na wysokości talii i bioder, jak i tych na piersi. Bez względu na to czy zamierzasz do brustaszy (to ta kieszonka na piersi) wkładać poszetkę czy nie, rozetnij je wszystkie.

3. Odpruj naszywkę z marką

Na rękawach płaszczy i marynarek pojawiają się czasem naszywki z nazwą marki. Przyszyte są zwykle dwoma drobnymi nitkami po to, by można je było łatwo odpruć. Pozostawienie ich może sugerować chęć szpanowania, a logomania nie jest raczej w dobrym guście.

ohmy-creative-com

4. Odetnij tasiemki

W większości lekkich bluzek czy sukienek od środka na wysokości ramion wszyte są delikatne tasiemki, które pozwalają w sklepie utrzymać rzecz na wieszaku. Niestety mają one nieznośną tendencję do wyłażenia na wierzch w najmniej odpowiednich momentach, co nie jest zbyt estetyczne. Trzeba je zatem odciąć, a by zabezpieczyć rzecz przed lądowaniem w szafie na podłodze, kup wieszaki obite np. welurem, z których dużo trudniej będzie jej się zsunąć.

5. Wytnij białe metki

Każda kupiona rzecz ma metki przypięte  na żyłkę lub sznureczek i o tych zwykle nie zapominamy. Jest jednak często inne miejsce, które umyka naszej uwadze. Zwykle z boku od wewnętrznej strony w boczny szew wszyte są białe metki z informacją dotyczącą składu materiału i sposobu konserwacji. O ile w marynarce, swetrze o gęstym splocie czy sukience z grubego materiału możemy je spokojnie zostawić (będą cenne w przypadku oddania do pralni), o tyle w rzeczach z cienkich materiałów (bluzki, koszule, sukienki, apaszki) koniecznie musimy je wyciąć, ponieważ będą widoczne.

Kaley Cuoco Leaves The Bar Code and Price Tag on Her Shoes at The Wedding Ringer Premiere

6. Odlep naklejki z butów

Cześć butów miewa naklejki pod podeszwą buta. Nieodlepienie ich będzie tak samo obciachowe, jak nieodcięcie metki na żyłce, która wisiałby na plecach. Bez względu na to czy naklejka znajduje się pod podbiciem czy na śródstopiu oraz czy są to buty płaskie czy na obcasie, w trakcie chodzenia co z całą pewnością będzie widoczna. Nie zostawiaj jej za żadne skarby!

autor: Basia Józefiak – stylistka

Może zainteresuje Cię jeszcze:

Czy popełniasz te błędy w trakcie zakupów

Jak rozpoznać dobrą jakość

Z wizytą u braffiterki